Vapautuvat vuorot

Keskimääräinen vapautuvien vuorojen määrä kenttää kohden päivässä viimeisen 14 päivän aikana. Sisältää peruutukset ja mahdolliset kenttäsiirrot.

Arkisin

Halli 08–12 12–16 16–21
Smash
0.36 / kenttä / pv
0.59 / kenttä / pv
0.26 / kenttä / pv
Taivis
0.75 / kenttä / pv
0.28 / kenttä / pv
0.95 / kenttä / pv
Tali
0.83 / kenttä / pv
1.08 / kenttä / pv
0.62 / kenttä / pv
Meilahti
0.10 / kenttä / pv
0.20 / kenttä / pv
0.55 / kenttä / pv
Laajasalo
0.72 / kenttä / pv
0.37 / kenttä / pv
0.32 / kenttä / pv

Viikonloppuisin

Halli 08–12 12–16 16–21
Smash
0.44 / kenttä / pv
0.52 / kenttä / pv
1.27 / kenttä / pv
Taivis
0.38 / kenttä / pv
0.08 / kenttä / pv
1.29 / kenttä / pv
Tali
0.41 / kenttä / pv
0.54 / kenttä / pv
0.79 / kenttä / pv
Meilahti
0.25 / kenttä / pv
0.38 / kenttä / pv
0.75 / kenttä / pv
Laajasalo
0.83 / kenttä / pv
0.67 / kenttä / pv
0.71 / kenttä / pv

Vapautuvat vuorot viikonpäivittäin

Keskimääräinen vapautuvien vuorojen (klo 8–21) määrä viikonpäivän mukaan lähiaikoina. Jokainen halli on skaalattu omaan vilkkaimpaan päiväänsä, koska hallien koot eroavat kymmenkertaisesti; palkkien korkeuksia kannattaa siis verrata rivin sisällä, ei rivien välillä.

vilkkain päivä
Smash
Ma
11.2
Ti
8.4
Ke
19.4
To
10.1
Pe
26.6
La
20.5
Su
21.9
Taivis
Ma
14.5
Ti
28.9
Ke
17.9
To
9.0
Pe
6.5
La
12.9
Su
21.2
Tali
Ma
143.0
Ti
177.5
Ke
122.2
To
107.5
Pe
157.8
La
81.2
Su
148.2
Meilahti
Ma
17.0
Ti
6.8
Ke
5.0
To
10.5
Pe
18.0
La
39.0
Su
35.8
Laajasalo
Ma
10.8
Ti
6.4
Ke
5.2
To
11.5
Pe
8.0
La
12.2
Su
17.8

Vapautuneiden vuorojen elinaika

Mediaani siitä, kuinka kauan vapautuneet vuorot näkyivät vapaana. Mukana myös ne joita ei koskaan varattu — yli puolet vapautuneista vuoroista jää varaamatta — joten luku ei kerro kuinka nopeasti vuoro viedään. Siihen vastaa taulukko "Milloin peruutukset ilmestyvät". Ensin saman päivän aikana vapautuneet vuorot, sitten edeltävän päivän. Suluissa otoskoko.

katoaa nopeasti ehtii varata <45min · 45min–1h30 · 1h30–3h · >3h

Arkisin

Halli 09–1212–1616–2020–22
samana pv edelt. pv samana pv edelt. pv samana pv edelt. pv samana pv edelt. pv
Smash
1h 01min
(209)
17h 01min
(437)
1h 45min
(542)
19h 46min
(552)
2h 45min
(594)
21h 45min
(461)
44min
(165)
17h 45min
(188)
Taivis
5h 15min
(923)
45min
(753)
4h 14min
(1278)
45min
(603)
3h 30min
(1055)
30min
(781)
4h
(1104)
31min
(524)
Tali
12h 30min
(2641)
45min
(2367)
12h 46min
(5722)
45min
(3703)
9h 30min
(3000)
3h 45min
(1777)
11h 01min
(1722)
45min
(1124)
Meilahti
11h 29min
(326)
2h 16min
(350)
10h 30min
(574)
2h 16min
(469)
12h 59min
(153)
14h
(195)
9h 45min
(369)
2h 30min
(321)
Laajasalo
1h
(42)
19h 15min
(257)
2h 23min
(154)
23h 30min
(171)
2h 52min
(160)
13h 45min
(140)
3h 30min
(161)
15h 16min
(85)

Viikonloppuisin

Halli 09–1212–1616–2020–22
samana pv edelt. pv samana pv edelt. pv samana pv edelt. pv samana pv edelt. pv
Smash
45min
(46)
14h 16min
(153)
2h 15min
(131)
15h 16min
(159)
1h 45min
(192)
12h
(108)
59min
(173)
22h 30min
(38)
Taivis
4h 45min
(552)
59min
(159)
3h 31min
(642)
16min
(233)
3h 31min
(1047)
30min
(309)
5h 30min
(854)
30min
(239)
Tali
18h 14min
(339)
2h 31min
(384)
13h 01min
(600)
5h 15min
(747)
10h 29min
(887)
1h
(832)
8h 46min
(680)
1h
(288)
Meilahti
10h
(64)
8h 45min
(75)
16h 01min
(139)
60min
(118)
11h 59min
(249)
1h 15min
(223)
9h 45min
(159)
11h 45min
(79)
Laajasalo
1h
(42)
6h
(106)
2h
(45)
23h 29min
(152)
3h 01min
(71)
22h 01min
(111)
2h 14min
(76)
32h
(60)

Ennusteiden osuvuus

Kuinka usein ennuste osui oikeaan viimeisen 14 päivän aikana. Ensimmäinen luku kertoo toteutuneen osuvuuden, toinen ennustetun keskimääräisen todennäköisyyden. Suluissa ennusteiden määrä.

Toteutunut Ennuste

Arkisin

Halli 08–12 12–16 16–21
Smash
22%
enn. 17% (40)
15%
enn. 9% (40)
6%
enn. 5% (50)
Taivis
10%
enn. 16% (40)
2%
enn. 4% (40)
2%
enn. 6% (50)
Tali
48%
enn. 24% (40)
40%
enn. 10% (40)
8%
enn. 10% (50)
Meilahti
2%
enn. 6% (40)
0%
enn. 3% (40)
2%
enn. 2% (50)
Laajasalo
10%
enn. 11% (40)
8%
enn. 3% (40)
0%
enn. 3% (50)

Viikonloppuisin

Halli 08–12 12–16 16–21
Smash
25%
enn. 22% (16)
19%
enn. 8% (16)
35%
enn. 4% (20)
Taivis
31%
enn. 18% (16)
0%
enn. 3% (16)
5%
enn. 5% (20)
Tali
25%
enn. 33% (16)
25%
enn. 10% (16)
30%
enn. 10% (20)
Meilahti
19%
enn. 8% (16)
0%
enn. 2% (16)
0%
enn. 1% (20)
Laajasalo
25%
enn. 16% (16)
12%
enn. 2% (16)
5%
enn. 2% (20)

Ulkokausi ja sisävuorojen kysyntä

Miten ulkokenttäkausi näkyy sisävuorojen kysynnässä, viikko kerrallaan. Helsingin hallit, arki-illat klo 16–20. Kolme kuvaajaa samalla viikkoakselilla: kun ulkokenttiä avautuu, sisävuorojen niukkuus laskee. Niukkuus = kuinka suuri osa ilta-tunneista oli klo 8 ilman yhtään vapaata vuoroa. Varausaste = kuinka suuri osa vapautuneista vuoroista ehdittiin varata ennen pelin alkua. Vie kursori kuvaajan päälle nähdäksesi viikon tarkat luvut.

Ulkokenttäpaikkoja auki
12 6 0
13.4. · 2 hallia · Niukkuus 65% · Sisä varattu 84% 20.4. · 6 hallia · Niukkuus 59% · Sisä varattu 80% · Ulko varattu 88% 27.4. · 8 hallia · Niukkuus 60% · Sisä varattu 62% · Ulko varattu 83% 4.5. · 9 hallia · Niukkuus 52% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 86% 11.5. · 9 hallia · Niukkuus 44% · Sisä varattu 63% · Ulko varattu 83% 18.5. · 9 hallia · Niukkuus 48% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 93% 25.5. · 10 hallia · Niukkuus 48% · Sisä varattu 63% · Ulko varattu 93% 1.6. · 10 hallia · Niukkuus 45% · Sisä varattu 73% · Ulko varattu 92% 8.6. · 10 hallia · Niukkuus 27% · Sisä varattu 68% · Ulko varattu 81% 15.6. · 10 hallia · Niukkuus 42% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 80% 22.6. · 12 hallia · Niukkuus 19% · Sisä varattu 60% · Ulko varattu 92% 29.6. · 12 hallia · Niukkuus 17% · Sisä varattu 68% · Ulko varattu 85% 6.7. · 12 hallia · Niukkuus 12% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 73% 13.7. · 12 hallia · Niukkuus 13% · Sisä varattu 57% · Ulko varattu 84% 20.7. · 12 hallia · Niukkuus 20% · Sisä varattu 70% · Ulko varattu 71% 27.7. · 12 hallia · Niukkuus 10% · Sisä varattu 65% · Ulko varattu 78% 3.8. · 12 hallia · Niukkuus 23% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 91% 10.8. · 12 hallia · Niukkuus 36% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 79% 17.8. · 11 hallia · Niukkuus 41% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 87% 24.8. · 11 hallia · Niukkuus 43% · Sisä varattu 65% · Ulko varattu 87% 31.8. · 11 hallia · Niukkuus 57% · Sisä varattu 70% · Ulko varattu 71% 7.9. · 11 hallia · Niukkuus 68% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 66% 14.9. · 11 hallia · Niukkuus 61% · Sisä varattu 73% · Ulko varattu 47% 21.9. · 7 hallia · Niukkuus 68% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 49% 28.9. · 5 hallia · Niukkuus 73% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 53% 5.10. · 4 hallia · Niukkuus 70% · Sisä varattu 77% · Ulko varattu 48%
Sisävuorojen niukkuus
100 % 50 % 0
13.4. · 2 hallia · Niukkuus 65% · Sisä varattu 84% 20.4. · 6 hallia · Niukkuus 59% · Sisä varattu 80% · Ulko varattu 88% 27.4. · 8 hallia · Niukkuus 60% · Sisä varattu 62% · Ulko varattu 83% 4.5. · 9 hallia · Niukkuus 52% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 86% 11.5. · 9 hallia · Niukkuus 44% · Sisä varattu 63% · Ulko varattu 83% 18.5. · 9 hallia · Niukkuus 48% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 93% 25.5. · 10 hallia · Niukkuus 48% · Sisä varattu 63% · Ulko varattu 93% 1.6. · 10 hallia · Niukkuus 45% · Sisä varattu 73% · Ulko varattu 92% 8.6. · 10 hallia · Niukkuus 27% · Sisä varattu 68% · Ulko varattu 81% 15.6. · 10 hallia · Niukkuus 42% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 80% 22.6. · 12 hallia · Niukkuus 19% · Sisä varattu 60% · Ulko varattu 92% 29.6. · 12 hallia · Niukkuus 17% · Sisä varattu 68% · Ulko varattu 85% 6.7. · 12 hallia · Niukkuus 12% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 73% 13.7. · 12 hallia · Niukkuus 13% · Sisä varattu 57% · Ulko varattu 84% 20.7. · 12 hallia · Niukkuus 20% · Sisä varattu 70% · Ulko varattu 71% 27.7. · 12 hallia · Niukkuus 10% · Sisä varattu 65% · Ulko varattu 78% 3.8. · 12 hallia · Niukkuus 23% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 91% 10.8. · 12 hallia · Niukkuus 36% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 79% 17.8. · 11 hallia · Niukkuus 41% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 87% 24.8. · 11 hallia · Niukkuus 43% · Sisä varattu 65% · Ulko varattu 87% 31.8. · 11 hallia · Niukkuus 57% · Sisä varattu 70% · Ulko varattu 71% 7.9. · 11 hallia · Niukkuus 68% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 66% 14.9. · 11 hallia · Niukkuus 61% · Sisä varattu 73% · Ulko varattu 47% 21.9. · 7 hallia · Niukkuus 68% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 49% 28.9. · 5 hallia · Niukkuus 73% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 53% 5.10. · 4 hallia · Niukkuus 70% · Sisä varattu 77% · Ulko varattu 48%
Varausaste Sisähalli Ulkokenttä
100 % 50 % 0
13.4. · 2 hallia · Niukkuus 65% · Sisä varattu 84% 20.4. · 6 hallia · Niukkuus 59% · Sisä varattu 80% · Ulko varattu 88% 27.4. · 8 hallia · Niukkuus 60% · Sisä varattu 62% · Ulko varattu 83% 4.5. · 9 hallia · Niukkuus 52% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 86% 11.5. · 9 hallia · Niukkuus 44% · Sisä varattu 63% · Ulko varattu 83% 18.5. · 9 hallia · Niukkuus 48% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 93% 25.5. · 10 hallia · Niukkuus 48% · Sisä varattu 63% · Ulko varattu 93% 1.6. · 10 hallia · Niukkuus 45% · Sisä varattu 73% · Ulko varattu 92% 8.6. · 10 hallia · Niukkuus 27% · Sisä varattu 68% · Ulko varattu 81% 15.6. · 10 hallia · Niukkuus 42% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 80% 22.6. · 12 hallia · Niukkuus 19% · Sisä varattu 60% · Ulko varattu 92% 29.6. · 12 hallia · Niukkuus 17% · Sisä varattu 68% · Ulko varattu 85% 6.7. · 12 hallia · Niukkuus 12% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 73% 13.7. · 12 hallia · Niukkuus 13% · Sisä varattu 57% · Ulko varattu 84% 20.7. · 12 hallia · Niukkuus 20% · Sisä varattu 70% · Ulko varattu 71% 27.7. · 12 hallia · Niukkuus 10% · Sisä varattu 65% · Ulko varattu 78% 3.8. · 12 hallia · Niukkuus 23% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 91% 10.8. · 12 hallia · Niukkuus 36% · Sisä varattu 72% · Ulko varattu 79% 17.8. · 11 hallia · Niukkuus 41% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 87% 24.8. · 11 hallia · Niukkuus 43% · Sisä varattu 65% · Ulko varattu 87% 31.8. · 11 hallia · Niukkuus 57% · Sisä varattu 70% · Ulko varattu 71% 7.9. · 11 hallia · Niukkuus 68% · Sisä varattu 67% · Ulko varattu 66% 14.9. · 11 hallia · Niukkuus 61% · Sisä varattu 73% · Ulko varattu 47% 21.9. · 7 hallia · Niukkuus 68% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 49% 28.9. · 5 hallia · Niukkuus 73% · Sisä varattu 75% · Ulko varattu 53% 5.10. · 4 hallia · Niukkuus 70% · Sisä varattu 77% · Ulko varattu 48%
13.4.18.5.22.6.27.7.31.8.5.10.
Näytä viikkoluvut taulukkona
Viikko Ulkokenttähalleja auki
kaikkiaan 12
Sisävuorojen niukkuus Sisä varattu Ulko varattu
13.4.
2 hallia
65%
84%
–
20.4.
6 hallia
59%
80%
88%
27.4.
8 hallia
60%
62%
83%
4.5.
9 hallia
52%
75%
86%
11.5.
9 hallia
44%
63%
83%
18.5.
9 hallia
48%
72%
93%
25.5.
10 hallia
48%
63%
93%
1.6.
10 hallia
45%
73%
92%
8.6.
10 hallia
27%
68%
81%
15.6.
10 hallia
42%
72%
80%
22.6.
12 hallia
19%
60%
92%
29.6.
12 hallia
17%
68%
85%
6.7.
12 hallia
12%
72%
73%
13.7.
12 hallia
13%
57%
84%
20.7.
12 hallia
20%
70%
71%
27.7.
12 hallia
10%
65%
78%
3.8.
12 hallia
23%
67%
91%
10.8.
12 hallia
36%
72%
79%
17.8.
11 hallia
41%
67%
87%
24.8.
11 hallia
43%
65%
87%
31.8.
11 hallia
57%
70%
71%
7.9.
11 hallia
68%
67%
66%
14.9.
11 hallia
61%
73%
47%
21.9.
7 hallia
68%
75%
49%
28.9.
5 hallia
73%
75%
53%
5.10.
4 hallia
70%
77%
48%

Milloin peruutukset ilmestyvät

Kuinka kauan ennen pelin alkua peruutus tuli näkyviin, ja mitä sille sitten tapahtui. Helsingin hallit. Jokainen palkki on kaikki kyseisen kaistan peruutukset: värillinen osa ehdittiin varata ennen pelin alkua, tyhjä loppuosa jäi varaamatta. Värin sävy kertoo kuinka nopeasti — tummin 15 minuutissa, seuraava tunnin sisällä, vaalein joskus ennen pelin alkua. Kaistan nimen alla lukee, kuinka suuri osa kaikista peruutuksista osui siihen. Mukana alle kahta vuorokautta ennen peliä ilmestyneet vuorot; sitä aiemmin näkyviin tulevat ovat hallin normaalia kalenteria, eivät peruutuksia. Ylimmällä kaistalla peli alkaa niin pian ettei 15 minuutin ja tunnin lukuja voi mitata, joten sen palkki on vinoviivoitettu eikä jaettu osiin. Huomaa myös että vuorot tarkistetaan 15 minuutin välein, joten tätä nopeammin varatut jäävät kokonaan näkymättä.

Sisähalli

15 min 1 h Myöhemmin ennen peliä Jäi varaamatta
0-1h 6 % peruutuksista
12%
1-3h 9 % peruutuksista
24%
3-6h 11 % peruutuksista
39%
6-12h 14 % peruutuksista
55%
12-24h 22 % peruutuksista
68%
24-48h 37 % peruutuksista
75%

Ulkokenttä

15 min 1 h Myöhemmin ennen peliä Jäi varaamatta
0-1h 6 % peruutuksista
8%
1-3h 10 % peruutuksista
25%
3-6h 11 % peruutuksista
41%
6-12h 10 % peruutuksista
53%
12-24h 21 % peruutuksista
58%
24-48h 41 % peruutuksista
63%

Mihin kellonaikaan peruutuksia ilmestyy

Mihin vuorokaudenaikaan peruutus tulee näkyviin — eli milloin kannattaa katsoa. Ydinhallit Helsingissä. Jokainen palkki on kyseisellä tunnilla ilmestyneiden peruutusten osuus kaikista, ensin arkipäivät ja sitten viikonloput. Kellonaika ja päivätyyppi ovat ilmestymishetken, eivät vuoron oman ajan: taulukko "Milloin peruutukset ilmestyvät" vastaa siihen, kuinka kauan ennen peliä. Mukana samat peruutukset kuin siinä, eli alle kahta vuorokautta ennen peliä ilmestyneet tuntivuorot. Huomaa ensimmäinen palkki: vuorot tarkistetaan klo 3–22, joten yöllä vapautuneet nähdään vasta aamun ensimmäisellä tarkistuksella ja kasautuvat siihen. Se on mittaustapa eikä vuorokaudenaika, joten sitä ei lasketa vilkkaimmaksi tunniksi.

vilkkain tunti
Arkisin 12-13 · 45240 peruutusta
≤05
8
06
3
07
5
08
7
09
6
10
8
11
8
12
9
13
7
14
5
15
5
16
7
17
3
18
5
19
4
20
3
21
3
22
2
Viikonloppuisin 18-19 · 17433 peruutusta
≤05
4
06
7
07
4
08
6
09
4
10
8
11
8
12
8
13
6
14
5
15
8
16
6
17
4
18
10
19
4
20
3
21
6
22
2

Suosituimmat aikaikkunat

Kuinka suuri osa vapautuneista tuntivuoroista ehdittiin varata ennen pelin alkua, kolmen tunnin ikkunoittain. Helsingin hallit. Kunkin sarakkeen kysytyin ikkuna on korostettu.

vähemmän kysyntää enemmän <50 % · 50–60 · 60–70 · 70–80 · >80 %
Aikaikkuna Sisähalli Ulkokenttä
Arkisin Viikonloppuisin Arkisin Viikonloppuisin
07–10
50%
43%
51%
50%
10–13
61%
67%
61%
70%
13–16
57%
60%
63%
66%
16–19
70%
59%
78%
65%
19–22
71%
58%
74%
58%

Ulkokenttien kausi halleittain

Helsingin ulkokenttäpaikkojen kausi yhdellä aikajanalla: palkki alkaa ensimmäisestä ja päättyy viimeisimpään viikkoon jolta paikasta on tietoa. Palkin väri kertoo varausasteen kauden ajalta, ja › tarkoittaa että vuoroja on näkynyt vielä kuluvalla viikolla. Loppuva palkki ei välttämättä tarkoita että kentät olisivat kiinni — tieto voi puuttua myös siksi että kaikki vuorot ovat olleet varattuina. Aikajana on sama kuin yllä olevassa kuvaajassa, joten avautumisviikot voi lukea käyrää vasten.

vähemmän kysyntää enemmän › auki
Halli
13.4.18.5.22.6.27.7.31.8.5.10.
Varausaste
Laajasalon tennishallit
41%
Talin tenniskeskus
67%
Arabianrannan liikuntapuisto
85%
Herttoniemenrannan liikuntapuisto
83%
Lauttasaaren liikuntapuisto
91%
Mustikkamaan liikuntapuisto
90%
Kruunuvuorenranta
30%
Taivallahti
88%
Smash Myllypuro
49%
Meilahden Liikuntakeskus
56%
GVLK Kulosaari
57%
Metsälän tenniskentät
52%

Varausaste halleittain: sisä vs. ulko

Kuinka suuri osa vapautuneista tuntivuoroista (klo 9–22) ehdittiin varata ennen pelin alkua. Kaksi pistettä samalla janalla: mitä kauempana ne ovat toisistaan, sitä enemmän hallin sisä- ja ulkokenttien kysyntä eroaa. Korkea varausaste kertoo kovasta kysynnästä. Mukana Helsingin hallit joilla on sisäkenttiä, ensin ne joilla on myös ulkokenttiä, kysytyin ensin. Pelkkiä ulkokenttiä tarjoavat paikat löytyvät ylempää.

Sisähalli Ulkokenttä
Halli
0 % 50 % 100 %
Sisä
Ulko
Taivallahti
84%
88%
Talin tenniskeskus
65%
67%
Meilahden Liikuntakeskus
57%
56%
Smash Myllypuro
54%
49%
Laajasalon tennishallit
51%
41%
Mandatum Center
59%
–
Helsingin Mailapelikeskus
37%
–

Tietoa

Palvelu päivittää tiedot säännöllisin väliajoin hallien varausjärjestelmistä ja kokoaa ne yhteen paikkaan, jotta vapaa vuoro on helppo löytää. Kentät voit varata linkkien avulla suoraan hallien omista varausjärjestelmistä.

Hallit

Helsinki

Mustikkamaan liikuntapuistoArabianrannan liikuntapuistoHerttoniemenrannan liikuntapuistoSmash MyllypuroTaivallahtiTalin tenniskeskusMeilahden LiikuntakeskusLaajasalon tennishallitMandatum CenterTalihalliHelsingin MailapelikeskusLauttasaaren liikuntapuistoKallion urheiluhalliMäkelänrinteen uintikeskusPasilan urheiluhalliVuosaaren urheiluhalli

Espoo

Tennispuisto TapiolaTarga ArenaRosegardenSmash Olari

Turku

Jarkko Nieminen AreenaKerttulan tenniskeskus